zarządzanie ekologiczne jest pokonane

W przyszłości doradcy środowiskowi będą mogli odwiedzać mieszkańców Poznania. Dobrze wyszkolony personel wyjaśni założenia ustawy o ochronie przed dymem i pomoże uzyskać dofinansowanie na modernizację systemu grzewczego. Każdy doradca posiada identyfikator.

Kolejny projekt Kawka Bis w trakcie realizacji. Wnioski można składać do 31 lipca. Dokumenty będą rozpatrywane w kolejności wpływu. Należy pamiętać, że złożenie wniosku to nie to samo, co otrzymanie stypendium. Tegoroczna nagroda to 10 mln zł. Dotacja jest najwyższa od początku programu, ale zakończy się w 2025 roku, więc o pozbyciu się Kopciuszka warto pomyśleć już teraz.

Menedżerowie środowiska pomagają mieszkańcom otrzymać dotacje. Opowiedzą Ci o możliwościach ogrzewania w celu uzyskania pomocy finansowej i powiedzą więcej o tym, czego możesz oczekiwać od prawa dotyczącego dymu.

Jak poznałeś konsultanta ds. środowiska?

Nie każdy, kto nazywa siebie konsultantem ds. środowiska, jest koniecznie konsultantem ds. środowiska. Uważaj na nieznajomych pukających do drzwi. Oficjalny posłaniec będzie zawierał dowód tożsamości opatrzony datą i pieczęcią KMF oraz list wydany przez Dyrektora Departamentu Klimatu i Środowiska KMF. W razie wątpliwości możesz zadzwonić na Poznańską Infolinię (61 64 63 344). Wszyscy eko-konsultanci w personelu mają imiona – więc możesz mieć pewność, że wszyscy odwiedzający nie są oszustami. 

Menedżerowie ds. środowiska gotowi doradzać i działać

Rola konsultanta ekologicznego pomaga:

 • Zdobądź fundusze na zmianę kursu projektu Kawka Bus,
 • W programie „Czyste powietrze” możliwość wsparcia modernizacji instalacji grzewczej po zmianie sposobu ogrzewania,
 • Zgodnie z zapisami obowiązującej uchwały antysmogowej.

Zachęcamy mieszkańców do ubiegania się o dotację na wymianę instalacji grzewczej. Możesz wybrać nie tylko miejski program Kawka Bis, ale także program ogólnopolski – Czyste Powietrze. Miasto Poznań chce też odgadnąć dobrze znane przepisy antysmogowe, które wskażą datę zbliżającej się wymiany Kopciuszka.

Mieszkańcy Poznania posiadający źródła na paliwa stałe otrzymują bezpłatne porady ekologiczne. Ta usługa może pomóc osobom starszym, niepełnosprawnym lub mającym trudności z dotarciem do pracy. Realizacja tej misji jest jedną z propozycji przyjętych przez Radę Miasta Poznania.

Chętni na wizytę u Ekokonsultantów mogą pisać na adres e-mail [email protected] lub dzwonić pod numer 61 878 40 62.

O Kawce. Projekt autobusowy

W trakcie programu, odwiedzając:

 • ogrzewanie centralne, ogrzewanie gazowe lub ogrzewanie elektryczne,
 • Pompa ciepła powietrze/woda lub gruntowa,
 • Pompa ciepła składająca się z instalacji fotowoltaicznej lub elektryczna instalacja grzewcza składająca się z instalacji fotowoltaicznej.

Uwaga: same systemy fotowoltaiczne i rozszerzenia małych systemów fotowoltaicznych nie są obecnie finansowane.

Ile wynosi dotacja? 

Otrzymasz nawet 100% zniżki na koszt wymiany Kopciuszka. Limity płatności są następujące:

 • 12 000 zł przy podłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zamontowaniu grzałki elektrycznej,
 • 15 000 zł przy przejściu na ogrzewanie gazowe,
 • Za montaż grzałek elektrycznych i paneli fotowoltaicznych 25 000 zł – 300 zł/m² za ogrzewaną powierzchnię,
 • 30 000 zł na wymianę pieca na pompę ciepła (typ: wodno-powietrzna lub geotermalna) – (do 300 zł/m2 ogrzewanej powierzchni),
 • 40 000 zł Wymiana pieca na pompę ciepła (typ wodno-wodny lub geotermalny) i panele fotowoltaiczne – nie więcej niż 400 zł/m² ogrzewanej powierzchni.

Dodatkowo szczytowe poziomy finansowania w latach 2023 i 2024 będą najwyższe od początku programu.

Spodziewamy się, że znaczna część podwyżki dotacji skłoni mieszkańców do zmiany źródła ciepła jeszcze w tym roku, czyli w ubiegłym roku mieszkańcy powinni pozbyć się „Kopciuszka” bez kary od 2024 r. – podkreśliła Magdalena. mocny. W Żmudzie dyrektor rejonowego wydziału klimatu i ekologii. – Po pierwsze, zwiększyć liczbę systemów grzewczych opartych na energii odnawialnej, aby spopularyzować te rozwiązania wśród mieszkańców. To ważne, bo są one powszechne w czasie kryzysu energetycznego i związane z rynkiem paliw kopalnych – dodał.

Im szybciej wniosek zostanie złożony, tym szybciej jest on rozpatrywany i tym dłużej trwa realizacja inwestycji. Otrzymaną kwotę należy wpłacić do 31 października 2023 r.

Dzięki procedurze zamknięcia projekt może być finansowany bez zadłużenia lub kapitału własnego.

Kto może skorzystać z miejskich dotacji?

Wszyscy mieszkańcy Poznania, którzy nadal używają tzw. Kopciuszka do ogrzewania swoich domów, mogą otrzymać dotacje, na które już ich nie stać. Z finansowania mogą skorzystać również miejskie lub powiatowe osoby prawne, spółdzielnie budowlane i mieszkaniowe oraz jednostki posiadające działy finansów państwa, a także przedsiębiorcy.

Od 1 stycznia 2024 roku właściciele starych pieców centralnych bez atestów zostaną ukarani grzywną w wysokości 5 tys. zł. zł. Czas więc poprosić o pieniądze na zastąpienie Kopciuszka. 

Wnioski o dofinansowanie można przesyłać na adres:

 • Poprzez Platformę Elektronicznej Administracji Publicznej (ePUAP).
 • Formularz papierowy – w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Ochrony Środowiska, ul. Gronova 22a, 61-655 Poznań (godziny otwarcia)
 • Pocztą (dokumenty wyślij pod wskazany adres) – data zgłoszenia to data wpływu do Urzędu Miasta Poznania, a nie data stempla pocztowego.

Uwaga: Złożenie wniosku to nie to samo, co otrzymanie stypendium. Dokumenty będą rozpatrywane w kolejności ich składania.

Zauważ, że jest to ostateczna kalkulacja dla Kopciuszka. Decyzją Sejmiku Województwa Wielkopolskiego korzystanie z „Kopciuszka” będzie sankcjonowane od 1 stycznia 2024 r. Wszystkie nieklasowe kotły zostaną wymienione do końca 2023 r., piece lub grzejniki kaflowe (tzw. ogrzewanie lokalne) przez do końca 2025 r., a wszystkie kotły klasy 3 i 4 kwalifikujące się do końca 2027 r.

Do tej pory podpisano 2143 umowy na lata 2015-2022, a 4210 poznańskich źródeł paliw stałych zostało trwale wyłączonych dzięki planom Kawka i Kawka Bus. Łącznie wydano 27 808 284,12 zł. W tym roku podpisano 126 umów o wartości ponad 2 mln 700 tys. zł.