Oleksiy Markin uhonorowany za doskonałość techniczną i niezłomnego ducha

On jest Polakiem. On gra do przodu. liczył. Wiele celów – niektóre świetne. Teraz jest w centrum uwagi jako zdobywca nagrody FIFA dla najlepszego piłkarza. Ale zanim zakończymy, wyjaśnijmy, że nie mówimy o najlepszym graczu FIFA, Robercie Lewandowskim.

Zawodnicy Mężczyzn roczniki 2020 i 2021. Zamiast kolegę Marcina Oleksii.

Podobnie jak Lewandowski, Ołeksij dołączył do prestiżowego klubu piłkarzy o światowej renomie. Podobnie jak Lewandowski, jest dobrze znany ze swoich bramek – przede wszystkim ze swojego gola z 6 listopada 2022 r., który przyniósł mu nagrodę FIFA Puskas, uznawaną za bramkę. najlepszy w roku.

Pozory znów mogą mylić, gdy Carli Lloyd i Alessandro Del Piero wręczają trofeum osobie niepełnosprawnej poruszającej się na scenie o kulach. Ale to nie kto inny jak napastnik, bo Alexey popisał się genialnym drag kickiem dla Warty Poznań przeciwko Stalowi Rzeszów w meczu PZU Amp Futbol Ekstraklasy.

szczęśliwy i dumny

Dośrodkowując z prawej strony, Oleksi polega na instynkcie, zwinności i technice, aby przeciwstawić się grawitacji i skierować piłkę do bramki. Gol stał się wirusowy i przykuł uwagę fanów piłki nożnej na całym świecie, w tym Lewandowskiego, który udostępnił nagranie w mediach społecznościowych, aby zachęcić fanów do głosowania na jego rodaka. Ja.

„Mój kolega z drużyny, David Novak, podał piłkę” — powiedział Ołeksij Puskas FIFA+ kilka dni po tym, jak został nominowany do nagrody. „Kiedy zobaczyłem nadlatującą piłkę, wiedziałem, że będę pierwszy. Odbiłem piłkę bardzo dokładnie. To było niesamowite. Kiedy uderzyłem piłkę, spojrzałem na piłkę i wpadła ona w róg siatki. . . Widzisz. Stałem z wypinaną klatką piersiową. Bardzo to lubię.

Podekscytowany i dumny. Istnieją dwie naturalne reakcje na wyzwania, przed którymi staje Ołeksij przed swoją wielką chwilą. Jeśli marzy o zdobyciu kiedyś ważnej nagrody indywidualnej, prawdopodobnie będzie to nagroda dla Bramkarza Roku FIFA. Taką rolę odegrał, zanim jego straszny los stracił nadzieję.

napęd i determinacja

Alexey pracował na drodze, kiedy miał poważny wypadek, maszyna spadła mu na nogę, a lekarze musieli amputować dolną połowę lewej nogi. W wieku 23 lat może mieć nadzieję, że piłka nożna znów stanie się częścią jego życia. Jednak patrzył na tę sytuację z takim optymizmem, że nie mógł nie spojrzeć na swoją ciężarną żonę na szpitalnym łóżku. On kocha życie.

„Zawsze marzyłem o synu, z którym mógłbym się bawić” – powiedział ESPN. „Kiedy otrzymałem swoją sportową protezę, zabrałem ją na boisko, zaczęliśmy grać i znów poczułem chęć grania”.

Oleksiy rozpoczął pracę jako trener bramkarzy w młodym wieku. Zanim poznańska gazeta odkryła futbol po amputacji. – Po pierwszej sesji treningowej wiedziałem, że chcę zostać i znowu grać – powiedział. Teraz, dziewięć lat później, nadal pracuje w branży budowlanej, nawet jeśli nie gra na boisku z niepełnosprawnymi.

Gra rozgrywana przez siedem drużyn na krytym lub odkrytym boisku o wymiarach 60 x 40 metrów. Umiejętności Oleksiego zapewniły mu również miejsce w reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata 2022, które dotarły do ​​1/8 finału, zanim przegrały 1: 2 z Brazylią.

Dziś, dzięki swojej wytrwałości i duchowi walki – nie wspominając o talencie – 36-latek może pochwalić się na liście obok Cristiano Ronaldo, Neymara, Mohameda Salaha i Zlatana Klebu. Zdobywca nagrody FIFA Puskas. Ibrahimović.

Reakcja Marcina Oleksego

„Trudno marzyć o takiej nagrodzie. Dziś stoję przed Wami, aby odebrać nagrodę za najlepszą bramkę na świecie.

Tę nagrodę dedykuję Ewelinie, Tomkowi i Tosi – bo mnie wyleczyli i jestem tu dzisiaj i mogę strzelić tak wspaniałego gola.

„Chciałbym również podziękować całej społeczności piłkarskiej za radość tych, którzy stworzyli tę piękną grę. Dziękuję bardzo!”