Możesz prowadzić bardziej aktywne życie. Proszę sponsorować

W 2022 roku PFRON przekaże blisko 200 mln zł na realizację aktywnych programów samorządowych. Tegoroczny budżet jest jeszcze wyższy i przekracza 219 mln zł. Z pieniędzy mogą skorzystać także niepełnosprawni mieszkańcy Poznania. Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane od 1 marca. 

Proaktywny samorządowy program na rzecz osób niepełnosprawnych. Anna Krakowska, dyrektor Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie, które prowadzi program w mieście, powiedziała, że ​​dzięki wsparciu mogą prowadzić aktywne życie i wrócić do pracy, będzie im łatwiej wrócić do pracy. pracować lub kontynuować naukę.

Aktywny Samorząd składa się z dwóch modułów. Pierwszy polega na usuwaniu przeszkód utrudniających aktywność społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych. Drugim jest pomoc w zdobyciu wyższego wykształcenia.

Piotr Czajka, wicedyrektor MOPR w Poznaniu, podkreślił, że ważne jest, aby przy ubieganiu się o dotacje nie kierować się kryterium dochodowym. – Z dofinansowania w pierwszym module można korzystać od 1 marca. Należy to zrobić online poprzez Service Support System (SOW) .

Zainteresowani mogą na przykład poprosić o pomoc w zakupie protez, wózków inwalidzkich czy elektrycznych hulajnóg. Możesz poprosić o pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego, w tym laptopów, telefonów, drukarek, oprogramowania, w ramach znoszenia ograniczeń uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym.

Pracownicy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą otrzymać pomoc finansową na utrzymanie dzieci w żłobku, przedszkolu lub podobnej placówce.

Środki przeznaczane są również na uzyskanie prawa jazdy. – a także zakup fotelika lub fotelika samochodowego i przystosowanie samochodu do potrzeb osoby niepełnosprawnej – podkreśla Michał Wieczorek, kierownik Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych MOPR. – W tym przypadku przewidywany koszt wsparcia terenowego to 10 tys. zł. Do 70 000 zł.

Moduł II „Aktywne zarządzanie” daje szansę na stypendium. Stypendium pokrywa całość lub część czesnego. Ponadto studenci otrzymują dofinansowanie na pokrycie innych wydatków edukacyjnych. płacił co semestr – wyjaśnił

Michał Wiorek.

Wniosek o dofinansowanie programu „Aktywny Samorząd” należy złożyć drogą elektroniczną w systemie SOW (sow.pfron.org.pl).

Ważna informacja

moduł pierwszy

  • 1 marca 2023 r. — Licytacja otwarta.
  • 31.08.2023 – Termin składania wniosków.

drugi moduł

  • 1 marca 2023 r. – Rozpoczęcie przyjmowania wniosków na rok szkolny 2022/2023.
  • 31 marca 2023 upływa termin składania wniosków na rok szkolny 2022/2023.
  • 1 września 2023 – – Rozpoczęły się zapisy na rok szkolny 2023/2024.
  • 10.10.2023 – kończy się nabór wniosków na rok szkolny 2023/2024.