W polskim parlamencie odbyła się burzliwa debata na temat spuścizny zmarłego papieża Jana Pawła II, w wyniku której podjęto uchwałę w obronie jego imienia.
Sejm RP podjął uchwałę chroniącą cześć zmarłego Papieża Polaka Jana Pawła II.
Posunięcie to nastąpiło po tym, jak nowo opublikowana książka ujawniła, że zmarły papież celowo zatuszował kościelny skandal pedofilski, gdy był arcybiskupem krakowskim.
Ile?
Wybuchowy dokument wyemitowany w TVN24, amerykańskim nadawcy komercyjnym w Polsce, twierdzi, że zmarły papież wydał trzech księży oskarżonych o molestowanie dzieci, gdy był arcybiskupem. przedmiot krakowski.
Zarzuty wywołały gorącą debatę w jednym z najbardziej pobożnych krajów rzymskokatolickich w Europie.
Raport wymienia trzech księży Jana Pawła II, którzy rzekomo uciekli w latach 70. w związku z oskarżeniami o wykorzystywanie dzieci.
Arcybiskup Karol Wojtyła, głowa Kościoła krakowskiego w południowej Polsce, późniejszy papież Jan Paweł II.
Dyskusja toczy się w czasie, gdy polski Kościół katolicki bada zarzuty wykorzystywania seksualnego przez duchownych.
silna obrona
Przedstawiciele rządu, w tym premier Mateusz Morawiecki, zaciekle bronili statusu zmarłego papieża jako bohatera narodowego i najwyższego autorytetu moralnego kraju.
Uchwała, w której posłowie PiS bronili jego imienia, została przyjęta przez Sejm i przegłosowana przez większość posłów PiS.
„Izba Gmin… potępia tak mocno, jak to tylko możliwe materialnie lekceważącą medialną kampanię komunistycznej przemocy wobec wielkiego papieża – świętego Jana Pawła II, największego Polaka w całej historii” – czytamy w oświadczeniu. Sekcja pisania rezolucji.
„Nie pozwolimy na zniszczenie wizerunku człowieka, którego wolny świat postrzega jako filar do pokonania imperium zła” – powiedział.
Wielu religijnych konserwatystów potępiło lewicowy spisek mający na celu zniszczenie człowieka kluczowego dla polskiej tożsamości.
Arcybiskup Poznania Stanisław Gadeczki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, „zaapelował do wszystkich dobrych ludzi, aby nie niszczyli dobra wspólnego, które z pewnością należy do dziedzictwa Jana Pawła II”.
W oświadczeniu kontynuował: „Polacy muszą pamiętać o błogosławieństwach, którymi obdarzyła nas Opatrzność Boża za pośrednictwem tego Papieża”.
A lewicowi politycy domagali się usunięcia nazwiska Jana Pawła II z opłat za nazwy ulic i szkół.
Arcybiskup Karol Wojtyła urodził się w południowych Wadowicach i służył w Krakowie od 1964 do 1978 roku, zanim został papieżem. Zmarł w 2005 roku i został kanonizowany w 2014 roku.