Według Głównego Urzędu Statystycznego w stołecznym Wilkopolu mieszka więcej kobiet niż mężczyzn. Mieszkańcy Poznania mogą liczyć na wsparcie miasta nie tylko 8 marca, ale przez cały rok w wielu dziedzinach.
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w Poznaniu do 2021 roku na 100 mężczyzn w Poznaniu będzie przypadać 114 kobiet. Wskaźnik ten zmienia się jednak wraz z wiekiem. Mężczyzn jest więcej w wieku poniżej 24 lat, ale w starszej grupie wiekowej dominują kobiety. Między innymi dlatego, że wiele kobiet zostaje w Poznaniu na studiach lub po ich ukończeniu.
Wśród osób starszych również dominują kobiety – poznańskie kobiety w wieku 80 lat i starsze 2,5 razy częściej są poznańskimi mężczyznami. W ubiegłym roku najpopularniejszymi imionami żeńskimi w środkowej Wielkopolsce były Zofia, Julia i Antonina.
Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. wielu jej obywateli wyjechało do Poznania. Około 31 000 osób od lutego do czerwca. Uchodźcom z Ukrainy nadawany jest numer PESEL w Poznaniu. Zatrudnionych było wówczas ponad 18 tys. osób – prawie 70% z nich stanowiły kobiety.
Poznań to miasto przyjazne dla każdego
W Poznaniu upamiętnia się kobiety tylko w święta państwowe. 17 października 2022 rozpocznie się pierwszy Poznański Tydzień Kobiet. Rozpoczyna się wyjątkowym spotkaniem w CK Zamek – nietypowym formacie, który pozwala na dyskusję o sprawach ważnych nie tylko dla kobiet. 7 dni w Poznaniu dla kobiet w każdym wieku
Przewiduje się, że odbędzie się wiele konferencji i seminariów.
Celem imprezy jest zwrócenie uwagi i nagłośnienie działalności Wielkopolan. Miasto stawia również na aktywizm kobiet – na przykład sponsorując seminaria i konferencje, które na co dzień demonstrują liczbę głosów i udział w debatach publicznych. Projekt realizowany jest przez Fundację Julii Wojkowskiej.
Od 2018 roku w mieście działa kameralne centrum zapasowe – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To pierwszy projekt w Polsce. W tym dziale udzielane są porady lekarskie oraz porady dotyczące chorób, higieny intymnej, antykoncepcji (naturalnej i leczniczej). Pilna pomoc medyczna w przypadku urazów narządów płciowych i infekcji. Placówka ta oferuje badania USG, mammografię oraz skierowania na badania diagnostyczne. Mogą z niego korzystać również osoby szukające pomocy u urologa.
W poznańskich szkołach wszystkie dziewczynki otrzymują różowe pudełka z produktami higienicznymi. Poznań oferuje również bezpłatne szczepionki przeciwko wirusowi HPV, zwłaszcza dla nastoletnich dziewcząt. Głównym celem programu jest zmniejszenie zachorowalności na choroby nowotworowe, w tym raka szyjki macicy.
Miasto Poznań sponsoruje również leczenie in vitro, aby kobiety mogły spełnić swoje marzenia o macierzyństwie. Kobiety w Poznaniu są również zachęcane do łączenia pracy z opieką nad dziećmi. Miasto od lat dofinansowuje bezpłatne żłobki. Liczba przedszkoli rośnie z każdym rokiem.
Kobiety po 50. roku życia w Poznaniu mogą skorzystać z finansowanego przez miasto programu profilaktyki wczesnego wykrywania osteoporozy. W ubiegłym roku skorzystało z niego 1016 osób.
Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej działa w centrum Wielkopolski. Całodobowe wsparcie dla ofiar nadużyć. Choć MCIK służy wszystkim mieszkańcom Poznania, głównymi beneficjentami wsparcia organizacji są kobiety. Miasto sponsoruje także szereg projektów antyprzemocowych – prowadzonych przez wybrane organizacje pozarządowe w ramach publicznego konkursu.