Hiszpanka Alexia Putellas po raz kolejny jest najlepszą zawodniczką

Hiszpanka Alexia Putralas została w poniedziałek po raz drugi z rzędu wybrana Piłkarzem Roku FIFA.

Poutras został wybrany przed Alexem Morganem z USA i Beth Meade z Anglii, którzy poprowadzili Anglię do Mistrzostw Europy 2022.

Zawodnik Barcelony, Putralas, wrócił do czołowej trójki, mimo że został wykluczony z gry na dzień przed Euro z powodu kontuzji.

Meade został uznany za najlepszego strzelca Ligi Mistrzów i najlepszego gracza turnieju. Doznała poważnej kontuzji kolana w meczu z Arsenalem w listopadzie i może przegapić Mistrzostwa Świata FIFA Kobiet w Australii i Nowej Zelandii w lipcu.

Zajmując drugie miejsce za koleżanką z drużyny Megan Rapinoe w ankiecie 2019, Morgan był MVP turnieju, kiedy Stany Zjednoczone zdobyły tytuł CONCACAF W w zeszłym roku. Jest także najlepszym strzelcem w klasyfikacji generalnej.

Trener Argentyny Lionel Scaloni został wcześniej wybrany najlepszym trenerem FIFA mężczyzn po tym, jak poprowadził swoją drużynę na mistrzostwa świata w grudniu.

Nagroda trenera kobiet trafiła do Sariny Wigman, która poprowadziła kobiecą drużynę Anglii do mistrzostw Europy.

Scaloni przejął Argentynę pod koniec 2018 roku i był mocno krytykowany za brak doświadczenia i nigdy nie trenował profesjonalnego zespołu. Jego kontrakt jako trenera reprezentacji został w poniedziałek przedłużony do końca mistrzostw świata w 2026 roku.

Inni wybrani menedżerowie to Carlo Ancelotti z Realu Madryt i Pep Guardiola z Manchesteru City.

Nagroda bramkarza kobiet trafiła do mistrzyni Europy Wielkiej Brytanii Mary Epps, a nagroda bramkarza mężczyzn przypadła mistrzowi świata Argentyny Emiliano Martinezowi.

Wydarzenie w Paryżu zostało naznaczone hołdem dla Pele, który zmarł pod koniec ubiegłego roku w wieku 82 lat po walce z rakiem okrężnicy. Żona Pelego, Marcia Aoki, odebrała trofeum od byłego brazylijskiego napastnika Ronaldo na cześć wielkiego gracza.

„Chcę podziękować Bogu za to, że dał Edsona, Edsona za to, że dał Baileya i światu za to, że go zaakceptował w trzech słowach: „Dziękuję, dziękuję, dziękuję” – powiedział.

Nagroda Puskasa za Bramkę Roku trafiła do polskiego zawodnika po amputacji Marcina Oleksiego, który w listopadzie zeszłego roku strzelił akrobatycznego kopniaka nożycowego dla Warty Poznań.