Ambasador Armenii Samvel Mkrtchyan odwiedził Poznań. Wiceprezydent Mariusz Wiszniewski spotkał się z nim w budynku ratusza.
To pierwsza wizyta ambasadora w Urzędzie Miasta Poznania. Dyplomata pełni tę funkcję od listopada 2018 r. Jest ambasadorem w Libanie. W latach 2004-2010 był szefem misji Republiki Armenii przy NATO, w latach 2006-2010 jako stały przedstawiciel Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej. Omówił pierwszy plan działania na rzecz partnerstwa prywatnego między Armenią a NATO, które działa od 2006 roku.
Podczas wizyty odbyły się m.in. rozmowy na temat możliwych kierunków współpracy Armenii i Poznania. Omówiona zostanie wojna na Ukrainie i jej konsekwencje oraz wsparcie dla uchodźców w tym kraju. Ambasador i Wiceprezes opowiedzieli o podobieństwach i różnicach między Polską a Armenią.
W spotkaniu uczestniczył również Konsul Honorowy Armenii Pavel Ladzinski. Od poniedziałku 6 marca Konsul Honorowy Armenii w Poznaniu oficjalnie rozpoczyna pracę.
Wierzę, że dzięki staraniom Ladzinsky’ego stosunki między Poznaniem a Armenią będą się dalej rozwijać – powiedział Samvel Mkrtchiyan. – Uważam, że możemy zawrzeć umowę miasta siostrzanego między Poznaniem a miastem ormiańskim. Byłby to dobry punkt wyjścia do wielopoziomowej współpracy.
Stosunki między Polską a Armenią zawsze były przyjazne. Mariusz Wiśniewski zauważył, że dawniej w Poznaniu mieszkało wielu Ormian. – Otwieramy współpracę między Poznaniem a Armenią.
W stolicy Wielkopolski mieszka wielu Ormian, część to studenci. Uniwersytet Ekonomiczny współpracuje z Narodowym Uniwersytetem Ekonomicznym w Erywaniu; Medical College Tbilisi State University Medical, European University of Tbilisi i
Batumi; UAM współpracuje z Uniwersytetem Rosyjsko-Ormiańskim w Erywaniu, Uniwersytetem Narodowym w Wanadzorze.
Dyplomaci podpisują księgi gości. Wymienił też upominki z wiceprezydentem.